Úvod / Archív článkov /
Profylaxia (profylaktika) – prečo je pre počítač dôležitá
Veľa užívateľov netuší čo slovo profylaxia, prípadne profylaktika znamená. V medicíne sa uvádza ako predchádzanie chorobe. Pokúsim sa na to pozrieť z technického hľadiska a opíšem to ako odstraňovanie príčin vzniku porúch v samom výrobku. Z tohto opisu je už jasné že ide o predĺženie životnosti a minimalizovanie pravdepodobnosti, že sa nám zariadenie pokazí.
A ako sa taká profylaxia vykonáva?
Jednoducho vysávačom, prípadne stlačeným vzduchom v sprayi alebo kompresorom odstránime všetok prach usadený na súčiastkach a chladičoch. Prach v počítači, notebooku alebo tlačiarni nie je len škaredý na pohľad, ale ak uviazne napríklad medzi rebrami chladiča procesora, obmedzí prúdenie vzduchu v tomto priestore, čo má za následok na začiatku zvýšenie hlučnosti ventilácie a neskôr aj prehriatie komponentu. Prach sa v tomto priestore dokáže naukladať tak, že vytvorí deku ktorá čím je silnejšia tým menej vzduchu prepúšťa a výsledkom je neustály chod ventilátora na maximálne otáčky. Prach sa ale usádza aj na iných komponentoch a nebezpečný je hlavne na tzv. čipoch ktoré ak sa silnejšie zahrievajú počas prevádzky môže nastať ich prehriatie a neraz aj úplne zničenie.
Doprajte vašej technike pravidelnú údržbu
Preto je potrebné vašej technike dopriať pravidelnú údržbu (tak ako vášmu autu) a nechať zariadenie vyčistiť v servise, kde vám zariadenie nielen vyčistíme ale aj skontrolujeme. Ak je to potrebné vyčistíme a premažeme aj ložiská ventilátorov, čím znížime ich hlučnosť a predĺžime životnosť. V domácich podmienkach môžete napríklad počítač povysávať, ale nebude to mať požadovaný efekt pokiaľ nepoužijete kompresor. (Upozornenie – nie každý kompresor je na čistenie vhodný. Privysoký tlak môže poškodiť ventilátor, alebo polámať jeho lopatky !!!) Ideálnym pomocníkom pre domácich „čističov“ je stlačený vzduch v spreji, ktorý dostatočne poslúži k tomuto účelu. Takáto základná údržba sa vám vráti v dlhodobom bezporuchovom a nehlučnom chode zariadenia.